Porady

Jaki wybrać blat drewniany?

Decydując się na wyposażenie kuchni mamy do wyboru wiele blatów, które będą nam służyły na co dzień. Jednym z najciekawszych są te wykonane z drewna, jest ich wiele rodzajów, różnych faktur co nadaje też specyficzny klimat całego wnętrza. Poniżej postaramy się pokazać obiektywnie zalety, jak również wady blatów wykonanych z drewna.

Z uwagi na materiał z jakiego są wykonane blaty drewniane (np. do kuchni) wymagają większej uwagi niż kamień czy laminat. Wygrywają ciepłem i naturalnością. Powodują, że kuchnia jest przytulna. Jakie wybrać blaty, czym się różnią blaty z drewna litego od blatów z drewna klejonego.

Jakie gatunki drewna idealnie nadają się na blaty kuchenne?

Blaty kuchenne drewniane nadają ciepłego klimatu aranżacji kuchni, są miłe w dotyku i naturalne. Pasują do kuchni urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym, czy włoskim. Zanim zdecydujesz się na szafki stojące czy wyspę, upewnij się, czy dostaniesz też w tym rozmiarze blat. Większość gotowych blatów ma głębokość 60-62 cm, ale występują nawet 121 centymetrowe.

Blaty drewniane - PLUSY: blat kuchenny z drewna jest łatwy w obróbce i renowacji (drewno można dowolnie przycinać, wielokrotnie odnawiać, lakierować i malować). Blaty drewniane są ciepłe w dotyku, ekologiczne, a gatunki egzotyczne odporne na wilgoć.

Blaty drewniane - MINUSY: podatność na plamienie i zarysowania (zwłaszcza blaty wykonane z miękkiego drewna krajowego). Ponadto blaty kuchenne  z drewna źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą, odbarwiają się, są łatwopalne. Blat drewniany z czasem ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych.

Blaty z drewna litego vs. blaty z drewna klejonego, tzw. „mini wczepy” - jakie są lepsze?

Blat kuchenny lity wyróżnia się naturalnym usłojeniem. Taki blat pasuje zwłaszcza do kuchni rustykalnych. Blat kuchenny klejony składa się z oszlifowanych, idealnie przylegających do siebie lameli. Blaty drewniane klejone są bardziej praktyczne, trwalsze niż blat lity przez mniejszą możliwość ich wypaczenia i pęknięć. Do jego produkcji używa się wyselekcjonowanych kawałków drewna.

Czym wykończyć blat kuchenny drewniany?

Blaty kuchenne drewniane najczęściej zabezpieczamy na kilka sposobów, do wyboru jest: lakier, olej lub wosk  Te środki dobrze zabezpieczają drewno przed wnikaniem wilgoci i drobnymi zarysowaniami mechanicznymi. Dzięki olejowaniu, woskowaniu drewno lepiej radzi sobie z wysokimi temperaturami, (ale też nieco ciemnieje). Lakier zapewnia dobrą warstwę ochronną blatu,  z czasem jednak może się łuszczyć. Jest łatwopalny.

Jak pielęgnować blaty kuchenne drewniane?

Aby drewniany blat dobrze służył nam przez długie lata, nie należy dopuszczać do jego przegrzewania. Nad piekarnikiem i zmywarką do naczyń warto zamontować specjalną listwę dyfuzyjną, chroniącą przed działaniem gorącego powietrza i pary wodnej.

Blaty kuchenne: jakie drewno sprawdza się w kuchni?

Osobom ceniącym naturalne, wysokiej jakości materiały polecamy blaty z drewna egzotycznego. Takie blaty odznaczają się trwałością oraz bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Duża zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego w drewnie wpływa bezpośrednio na twardość i wysoką stabilność wymiarową wykonanych z niego elementów. Blaty drewniane z gatunków bardziej odpornych na wilgoć, takich jak teak, merbau, iroko doskonale radzą sobie w mokrym środowisku (czyli w kuchni, łazience). Gwarantują wyjątkowe walory wizualne. Mają wyraźny rysunek i bogatą kolorystykę (w zależności od gatunku - od głębokich brązów po czerwienie wzbogacone złotymi refleksami). Blaty z drewna egzotycznego stanowią luksusowy akcent we wnętrzu kuchni.

Naturalne - z drewna

Ważna jest też stabilność drewna. To o wysokiej stabilności jest bardziej odporne na wilgoć i zmiany temperatury, dzięki czemu mniej się kurczy i rozsycha. Blaty kuchenne można, więc robić z drewna bukowego, dębowego, a także z wielu gatunków drewna egzotycznego (mahoniu, czy iroko). Ostatnio popularne są blaty z drewna klejonego. Proces klejenia likwiduje naturalne naprężenia włókien, co zapobiega wypaczaniu i pękaniu drewna. Jest, więc ono trwalsze, nie rozsycha się i nie paczy tak jak drewno lite. Do kuchni rustykalnych wybieramy blaty z drewna litego z nierównym usłojeniem, sękami, do kuchni nowoczesnych - z drewna klejonego - najlepiej z wyraźnym rysunkiem elementów klejonych.

Zalety:
- drewno jest łatwe w obróbce, dlatego można z niego uzyskać dowolne kształty blatów;
- niezależnie od wykończenia blaty drewniane mają naturalny wygląd;
- można je wielokrotnie odnawiać – drewno zaolejowane wystarczy przetrzeć papierem ściernym, a następnie ponownie pokryć warstwą oleju;  drewno jest ciepłe w dotyku.

Wady:
- są mało odporne na wysokie temperatury – drewno jest palne, a gorące naczynia mogą pozostawić trwałe ślady i przebarwienia;
- blaty drewniane są nieodporne na plamienie, dlatego trzeba je zabezpieczyć. Z lakierowanej powierzchni drewna z czasem lakier może schodzić, jest też mniej odporne na wysoką temperaturę.

Drewno olejowane, woskowane jest bardziej odporne na wysoką temperaturę niż drewno lakierowane, ale ciemnieje; na blacie z miękkiego drewna lepiej nie kroić nożem.

Projektując kuchnię, chcemy harmonijnie dopasować jej wnętrze do wystroju całego domu.

Najnowsze trendy architektoniczne wykorzystują elementy drewniane, które przełamują prostotę kompozycji i nadają jej wyrafinowania.

Wykonane z egzotycznego drewna, niezwykle trwałe kuchenne blaty wprowadzają do kuchennych wnętrz niespotykany klimat i oryginalną estetykę.

Minimalizm coraz częściej króluje w nowoczesnych kuchniach. W aranżacjach dominują proste meble w jednolitej kolorystyce, często wykończone na wysoki połysk. Doskonałym akcentem dekoracyjnym, który ożywi wnętrze i doda mu prestiżu mogą być drewniane elementy w postaci drewnianych blatów. Cieszące się ostatnio dużą popularnością egzotyczne gatunki drewna doskonale nadają się na blaty kuchenne. W porównaniu do krajowych gatunków drewna są twardsze i odporniejsze na wilgoć. Fascynują swoją wyszukaną strukturą i głęboką kolorystyką.

Blaty z egzotycznych lasów

Spośród nich na największą uwagę zasługują merbau i teak z lasów monsunowych oraz orzech amerykański. Jednym z najtwardszych gatunków egzotycznych jest merbau. Dzięki swojej specyficznej strukturze nie wchłania wilgoci i nie ulega wypaczaniu. Głęboki brązowy kolor drewna wzbogacony złotymi refleksami nadaje mu niespotykane walory estetyczne. Drewno teakowe jest niezwykle wytrzymałe i sprawdza się w wilgotnym środowisku, ze względu na zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego. Cechuje się wysoką stabilnością, dlatego nie ulegnie wypaczeniu nawet w zawilgoconym otoczeniu kuchennego zlewu. Wyjątkowe walory dekoracyjne podkreśla bogata kolorystyka odcieni, od ciepłego brązu po lekko pomarańczowy miodowy kolor, dodatkowo wzbogacone wyrazistym usłojeniem. Podobną budowę ma orzech amerykański, którego faktura tworzy ciekawą kompozycję wzajemnie przeplatających się intensywnych odcieni brązu. Drewno o ciekawym układzie włókien wprowadzi do wnętrza rustykalny akcent.  Bogata gama gatunków drewna egzotycznego pozwali zadowolić gust przyszłego użytkownika. Koneserzy rodzimych gatunków mogą zdecydować się na dąb lub buk.

Trwały akcent dekoracyjny

W nowoczesnych aranżacjach przeważa lite drewno z charakterystycznymi sękami i słojami nadającymi wyrazistości kuchni, w której chcemy przełamać klasyczną stylistykę. Blaty klejone z drewna dostępne są w dwóch wariantach: blat klejony lity oraz blat klejony „na mini wczepy” - łączony z krótszych elementów drewna w charakterystyczną „mijankę”. Blaty oferowane są jako surowe. Są gotowe do wykończenia olejem, woskiem lub lakierem, co dodatkowo zabezpieczy ich powierzchnię przed działaniem wilgoci. Staranna konserwacja drewna podwyższa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę i wilgoć. Dodatkowym atutem blatów z drewna jest możliwość wielokrotnej renowacji.

Usługi na prasie półkowej

Coraz szersze grono klientów oczekuje nowych, nieszablonowych możliwości wykończenia powierzchni płyt. Standardowa kolekcja płyt meblowych laminowanych, blatów roboczych nie do końca spełnia oczekiwania rynku.
Zobacz więcej

Blaty drewniane – informacje użytkowe

Blaty drewniane zyskują coraz większe uznanie wśród klientów. W konfrontacji z takimi materiałami jak tworzywa mineralne, laminaty HPL, ceramika wygrywają ciepłem, niepowtarzalnością oraz naturalnością.
Zobacz więcej

RAUVISIO - blat mineralny

Prezentujemy blaty, które zostały zaprojektowane i wykonane w firmie Belmeb z tworzywa mineralnego RAUVISIO. Zaprezentowane rozwiązania zostały zrealizowane na specjalne zamówienie. 
Zobacz więcej

NOWOŚĆ - blaty ceramiczne

NOWOŚĆ !!! Blaty ceramiczne Płyty wykonane ze spieków kwarcowych są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz   odporne na ogień, pleśń i promienie UV, nie zmieniają koloru.
Zobacz więcej

Profile blatów kuchennych

Obecnie na rynku jest bardzo wiele dostępnych blatów kuchennych. Oprócz różnych wzorów, kolorów i zastosowań warto zwrócić uwagę na aspekt bardziej techniczny  - jakim są profile blatów. Profile blatów oprócz wzornictwa i innych specyfikacji technicznych warunkują wykorzystanie danego blatu. W jednym przypadku może być wykorzystany do kuchni jako blat roboczy, a w innym jako parapet w pokoju.
Zobacz więcej

ABC dbania o blaty - podpowiadamy

Na rynku istnieją różnego rodzaju blaty w zależności od materiału z jakiego są wykonane i do czego służą. Bez względu na to z czego wykonane są blaty (np. mineralne czy drewniane) trzeba zachowywać szczególną ostrożność w ich użytkowaniu. Oto kilka rad, które pozwolą na użytkowanie blatu przez długi czas.
Zobacz więcej

Blaty do kuchni. Jaki mamy wybór?

Spośród niezliczonej ilości decyzji które musimy rozważyć projektując lub remontując kuchnię jest wybór blatu. Jest wiele opcji wyboru, czy ma być estetyczny? Trwały? Łatwy w pielęgnacji?
Zobacz więcej

Jak urządzić kuchnię?

Najlepszym miernikiem sprawdzenia dobrze zaprojektowanej kuchni – jest „PRZYJEMNOŚĆ GOTOWANIA”, którą opisze każdy kucharz. Ważne jest to jak zaplanować rozmieszczenie urządzeń i akcesoriów w kuchni, aby mieć wszystko pod ręką. A oto kilka praktycznych porad podczas urządzania kuchennych wnętrz.
Zobacz więcej

Blaty mineralne - przegląd

Blaty mineralne wykonane są  z tworzyw mineralnych przyklejanych na materiał nośny, którym może być płyta wiórowa lub płyta MDF). Ten nowoczesny, ekskluzywny materiał, które ze względu na swoje unikatowe właściwości może mieć wiele zastosowań.
Zobacz więcej