Porady

Jak urządzić kuchnię?

Najlepszym miernikiem sprawdzenia dobrze zaprojektowanej kuchni – jest „PRZYJEMNOŚĆ GOTOWANIA”, którą opisze każdy kucharz. Ważne jest to jak zaplanować rozmieszczenie urządzeń i akcesoriów w kuchni, aby mieć wszystko pod ręką. A oto kilka praktycznych porad podczas urządzania kuchennych wnętrz.

Zacznijmy od „ciągu technologicznego w kuchni”
Zazwyczaj czynności kuchenne z reguły przebiegają według schematu, nazywanego przez fachowców ciągiem technologicznym. Czynności te zaczynają się od lodówki, są kontynuowane przy blacie i zlewie, a kończą się w kuchence (płytą grzewczą).

Zasadą „konstruowania” ciągu technologicznego w kuchni posługują się nią projektanci z których rad i usług warto skorzystać, gdyż kuchnię tworzymy na długie lata.

Blat w kuchni

Zgodnie z zasadami ciągu technologicznego rozplanowanie kuchni polega również na zapewnieniu między nimi wystarczająco długiego odcinka blatu, który najczęściej ma kształt litery I, L lub U.

W mniejszych kuchniach najpopularniejsze jest łączenie wszystkich stref ciągłym blatem, w większych mogą być dwa równoległe blaty, tak zwane wyspy lub półwyspy.

Warto pamiętać o zapewnieniu płaszczyzny do pracy między lodówką, a zlewem (aby można było swobodnie poruszać się) jak również miejsca do pracy i odstawiania naczyń oraz potraw między zlewem a kuchenką. Trzeba starać się aby wszystkie te urządzenia nie były za bardzo oddalone od siebie.
Ciekawa zasada „trójkąta roboczego”

Podczas planowania rozłożenia i umieszczenia urządzeń w kuchni można skorzystać  z zasady trójkąta roboczego. Zasada ta opiera się na tym aby użytkownik miał wygodny i ergonomiczny dostęp do ustawionych podstawowych urządzeń kuchennych, czyli: zlewu, lodówki i kuchenki,

Graficznie przedstawia się to jako 3  wierzchołki ( trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia). Łączna długość jego ramion nie powinna przekraczać 7 m. Takie usytuowanie jest zgodne z kolejnością działań wykonywanych podczas przygotowywania potraw:
1. wyjmowanie produktów (lodówka),
2. mycie produktów (zlew),
3. gotowanie produktów (kuchenka).

Poruszanie się po dobrze zaaranżowanej kuchni pozwala uniknąć straty czasu oraz przemierzania niepotrzebnych odległości przy każdej kolejnej czynności.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na etap koncepcyjny w realizacji kuchni, gdzie często spędzamy dużo czasu (śniadania, obiady, kolacje, a często też podwieczorki, czy drugie śniadania).

Usługi na prasie półkowej

Coraz szersze grono klientów oczekuje nowych, nieszablonowych możliwości wykończenia powierzchni płyt. Standardowa kolekcja płyt meblowych laminowanych, blatów roboczych nie do końca spełnia oczekiwania rynku.
Zobacz więcej

Blaty drewniane – informacje użytkowe

Blaty drewniane zyskują coraz większe uznanie wśród klientów. W konfrontacji z takimi materiałami jak tworzywa mineralne, laminaty HPL, ceramika wygrywają ciepłem, niepowtarzalnością oraz naturalnością.
Zobacz więcej

RAUVISIO - blat mineralny

Prezentujemy blaty, które zostały zaprojektowane i wykonane w firmie Belmeb z tworzywa mineralnego RAUVISIO. Zaprezentowane rozwiązania zostały zrealizowane na specjalne zamówienie. 
Zobacz więcej

NOWOŚĆ - blaty ceramiczne

NOWOŚĆ !!! Blaty ceramiczne Płyty wykonane ze spieków kwarcowych są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz   odporne na ogień, pleśń i promienie UV, nie zmieniają koloru.
Zobacz więcej

Profile blatów kuchennych

Obecnie na rynku jest bardzo wiele dostępnych blatów kuchennych. Oprócz różnych wzorów, kolorów i zastosowań warto zwrócić uwagę na aspekt bardziej techniczny  - jakim są profile blatów. Profile blatów oprócz wzornictwa i innych specyfikacji technicznych warunkują wykorzystanie danego blatu. W jednym przypadku może być wykorzystany do kuchni jako blat roboczy, a w innym jako parapet w pokoju.
Zobacz więcej

ABC dbania o blaty - podpowiadamy

Na rynku istnieją różnego rodzaju blaty w zależności od materiału z jakiego są wykonane i do czego służą. Bez względu na to z czego wykonane są blaty (np. mineralne czy drewniane) trzeba zachowywać szczególną ostrożność w ich użytkowaniu. Oto kilka rad, które pozwolą na użytkowanie blatu przez długi czas.
Zobacz więcej

Blaty do kuchni. Jaki mamy wybór?

Spośród niezliczonej ilości decyzji które musimy rozważyć projektując lub remontując kuchnię jest wybór blatu. Jest wiele opcji wyboru, czy ma być estetyczny? Trwały? Łatwy w pielęgnacji?
Zobacz więcej

Blaty mineralne - przegląd

Blaty mineralne wykonane są  z tworzyw mineralnych przyklejanych na materiał nośny, którym może być płyta wiórowa lub płyta MDF). Ten nowoczesny, ekskluzywny materiał, które ze względu na swoje unikatowe właściwości może mieć wiele zastosowań.
Zobacz więcej

Jaki wybrać blat drewniany?

Decydując się na wyposażenie kuchni mamy do wyboru wiele blatów, które będą nam służyły na co dzień. Jednym z najciekawszych są te wykonane z drewna, jest ich wiele rodzajów, różnych faktur co nadaje też specyficzny klimat całego wnętrza. Poniżej postaramy się pokazać obiektywnie zalety, jak również wady blatów wykonanych z drewna.
Zobacz więcej