Porady

Blaty do kuchni. Jaki mamy wybór?

Spośród niezliczonej ilości decyzji które musimy rozważyć projektując lub remontując kuchnię jest wybór blatu. Jest wiele opcji wyboru, czy ma być estetyczny? Trwały? Łatwy w pielęgnacji?

Przedstawiamy ogólny podział na stosowane obecnie blaty w zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wykonany.

Najczęściej stosowane są blaty wykonane z laminatu.

Jest to materiał najbardziej popularny i najczęściej wybierany. Blaty tego typu wykonywane są z płyty wiórowej lub MDF pokrytej warstwą laminatu ( laminat - papier impregnowany żywicami syntetycznymi -  utwardzony w bardzo wysokiej temperaturze).

Sam proces produkcji laminatu pozwala na uzyskanie dowolnego wzoru (imitacja drewna, metalu etc.),który polega na nałożeniu odpowiedniego koloru lub wzoru i zaprasowaniu przy jednoczesnym nadaniu struktury płycie.  Wielką zaletą tego typu blatów jest różnorodność kolorów, struktur i wzorów.

Laminat jest łatwy w obróbce, w miarę odporny na podwyższoną temperaturę, nie przebarwia się pod wpływem promieni UV, jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na zabrudzenia.

Blaty drewniane

Nadają ciepłego klimatu aranżacji kuchni, są miłe w dotyku i naturalne. Istnieje wiele rodzajów drewna, jednak praktycznie każde potrzebuje dobrej impregnacji i zabezpieczenia przed wodą i wilgocią (do tego stosuje się specjalne środki np. oleje). Są łatwe w obróbce, można dopasować do każdego kształtu. Trzeba uważać na możliwość poplamienia i zarysowania (zwłaszcza blaty wykonane z miękkiego drewna krajowego). Ponadto blaty kuchenne z drewna źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą, odbarwiają się i są łatwopalne.

Niektóre blaty drewniane są same w sobie bardziej odporne na wilgoć. Gatunki takie jak: tek, merbau, czy iroko doskonale radzą sobie w mokrym środowisku i stosowane są często również w łazienkach. Warto zwrócić uwagę iż dostępne są bardzo ciekawe wzory ze względu na rodzaj usłojenia drewna.

Blat z kwarcytu

Jest to materiał wyjątkowo wytrzymały na zarysowania,  wysoką temperaturę, wstrząsy i nie plamiący się ze względu na nieporowatą strukturę. Produkowany na bazie kwarców naturalnych (95%) z dodatkiem żywic, pigmentów i innych dodatków (wzbogacany  również o środek bakteriobójczy). Możemy pracować (kroić, siekać, stawiać gorące naczynia) bezpośrednio na nim. Dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych. Pozwala na uzyskanie koloru i struktury niespotykanej wśród kamieni naturalnych. Jego właściwości pozwalają  nam na podwieszanie pod nim zlewu oraz wycinanie na powierzchni blatu ociekacza w dowolnej formie i kształcie.

Blat z kamienia naturalnego

Najczęściej dostępne są dwa rodzaje kamienia na blat roboczy: granit i marmur.

Granit jest kamieniem twardym, odpornym na zarysowania, uderzenia, wysoką temperaturę, oraz na wchłanianie plam i zabrudzeń.

Marmur jest bardziej efektowny i równie wytrzymały, ale uwaga: marmur ma jedną poważną wadę – jest podatny na przebarwienia (np. sok z cytryny, czy czerwone wino pozostawiają plamy, które mogą być bardzo ciężkie do usunięcia).Kamienie są materiałami w pełni naturalnymi i szlachetnymi, dlatego są dość drogie.

Blaty z tworzyw mineralnych

Wykonane są z mieszanek minerałów i  żywic  akrylowych. Mogą mieć różne wzory. Wyglądem może przypominać kamień, jak również może mieć jednolity kolor czy strukturę. W odróżnieniu od kamienia w dotyku jest „ciepły”.

Jego zaletą  jest możliwość dowolnego kształtowania materiału oraz wykonania niewidocznych łączeń pomiędzy elementami. Materiał jest bardzo odporny na zabrudzenia, wytrzymały na uszkodzenia, ale średnio odporny na zarysowania. Uwaga: nie można kroić bezpośrednio na blacie.
Można go regenerować i naprawiać po uszkodzeniach, jak również polerować.
Istnieje możliwość podwieszenia zlewu bez widocznych łączeń.
 

Blat z betonu architektonicznego

Wbrew pierwszemu wrażeniu blaty betonowe nie są ciężkie (warstwa betonu nie jest gruba, ale minimalna grubość to 5 mm).

Jest materiałem, który pozwala na nieograniczone kształtowanie form. Możemy wykonać z niego każdy element, łącznie ze zlewem i okładzinami ściennymi. Jest bardzo odporny na temperaturę,  zarysowania, nie odbarwia się. Niestety pozwala na stosowanie ograniczonej ilości kolorów.

Najczęściej elementy są prefabrykowane i przywożone jako gotowe na miejsce montażu.

Blaty z metalu

Są bardzo rzadko spotykane w domach czy mieszkaniach (częściej w produkcji przemysłowej – np. lokale gastronomiczne).

Najczęściej produkowane są ze stali kwasoodpornej, ale powstają też z aluminium czy miedzi. Zaletami takich blatów są: trwałość i odporność na korozję, wysokie temperatury, wilgoć i łatwość w utrzymaniu czystości. Metalowe blaty powiększają optycznie wnętrza, ponieważ odbijają rozproszone światło, ale niestety łatwo ulegają zarysowaniu. Problemem jest trudność w dowolnym uformowaniu i niestabilność blachy – konstrukcja oparta jest na stelażu (drewno czy też stal).

Usługi na prasie półkowej

Coraz szersze grono klientów oczekuje nowych, nieszablonowych możliwości wykończenia powierzchni płyt. Standardowa kolekcja płyt meblowych laminowanych, blatów roboczych nie do końca spełnia oczekiwania rynku.
Zobacz więcej

Blaty drewniane – informacje użytkowe

Blaty drewniane zyskują coraz większe uznanie wśród klientów. W konfrontacji z takimi materiałami jak tworzywa mineralne, laminaty HPL, ceramika wygrywają ciepłem, niepowtarzalnością oraz naturalnością.
Zobacz więcej

RAUVISIO - blat mineralny

Prezentujemy blaty, które zostały zaprojektowane i wykonane w firmie Belmeb z tworzywa mineralnego RAUVISIO. Zaprezentowane rozwiązania zostały zrealizowane na specjalne zamówienie. 
Zobacz więcej

NOWOŚĆ - blaty ceramiczne

NOWOŚĆ !!! Blaty ceramiczne Płyty wykonane ze spieków kwarcowych są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz   odporne na ogień, pleśń i promienie UV, nie zmieniają koloru.
Zobacz więcej

Profile blatów kuchennych

Obecnie na rynku jest bardzo wiele dostępnych blatów kuchennych. Oprócz różnych wzorów, kolorów i zastosowań warto zwrócić uwagę na aspekt bardziej techniczny  - jakim są profile blatów. Profile blatów oprócz wzornictwa i innych specyfikacji technicznych warunkują wykorzystanie danego blatu. W jednym przypadku może być wykorzystany do kuchni jako blat roboczy, a w innym jako parapet w pokoju.
Zobacz więcej

ABC dbania o blaty - podpowiadamy

Na rynku istnieją różnego rodzaju blaty w zależności od materiału z jakiego są wykonane i do czego służą. Bez względu na to z czego wykonane są blaty (np. mineralne czy drewniane) trzeba zachowywać szczególną ostrożność w ich użytkowaniu. Oto kilka rad, które pozwolą na użytkowanie blatu przez długi czas.
Zobacz więcej

Jak urządzić kuchnię?

Najlepszym miernikiem sprawdzenia dobrze zaprojektowanej kuchni – jest „PRZYJEMNOŚĆ GOTOWANIA”, którą opisze każdy kucharz. Ważne jest to jak zaplanować rozmieszczenie urządzeń i akcesoriów w kuchni, aby mieć wszystko pod ręką. A oto kilka praktycznych porad podczas urządzania kuchennych wnętrz.
Zobacz więcej

Blaty mineralne - przegląd

Blaty mineralne wykonane są  z tworzyw mineralnych przyklejanych na materiał nośny, którym może być płyta wiórowa lub płyta MDF). Ten nowoczesny, ekskluzywny materiał, które ze względu na swoje unikatowe właściwości może mieć wiele zastosowań.
Zobacz więcej

Jaki wybrać blat drewniany?

Decydując się na wyposażenie kuchni mamy do wyboru wiele blatów, które będą nam służyły na co dzień. Jednym z najciekawszych są te wykonane z drewna, jest ich wiele rodzajów, różnych faktur co nadaje też specyficzny klimat całego wnętrza. Poniżej postaramy się pokazać obiektywnie zalety, jak również wady blatów wykonanych z drewna.
Zobacz więcej